Фридрих Вьолер - един от създателите на органичната химия
Фридрих Вьолер е немски химик, един от създателите на органичната химия; изучавал явлението изомерия, разработил нови методи за получаване на химични елементи.
Още първите открития на Вьолер се оказват необикновено важни за химията. Пре
2011-02-27 16:55:12
Фридрих Вьолер е немски химик, един от създателите на органичната химия; изучавал явлението изомерия, разработил нови методи за получаване на химични елементи.
Още първите открития на Вьолер се оказват необикновено важни за химията. През 1822 г. той получава производни (включително и сребърни соли) на циановата киселина и определя нейния състав. Ю. Либих, който през същата година установява състава на гърмящата (фулминовата) киселина и приготвя нейната сребърна сол, бил уверен, че Вьолер е сгрешил. Сребърните соли на две различни киселини не могат да имат еднакъв състав. Тогава Вьолер провежда анализа повторно. Резултатите на двата анализа се оказват еднакви. Така са получени първите неопровержими факти за наличието на различни свойства при съединенията с еднакъв състав. Тези наблюдения служат впоследствие като основа за въвеждане на понятието изомерия в химията.
През 1828 г. Вьолер пръв синтезира органично съединение от неорганични вещества и с това нанася удар върху идеалистичната теория за жизнената сила" и стимулира развитието на органичната химия. Учените започват да провеждат целенасочен синтез на органични съединения. В началото на 30-те години на XIX в. Ю. Либих създава една от първите общи теории за органичните съединения - радикаловата теория.
По-нататък Вьолер подробно изучава състава и свойствата на органични съединения от различни класове: кислород съдържащи вещества - хинони, хетероциклени азот-съдържащи пуринови основи, алкалоиди от групата на кокаина. Тези работи имат важно значение за развитието на органичната химия и на химията на природните съединения, а също за медицината и фармакологията.
Днес хиноните са междинни продукти при синтеза на багрилата. Съединения от пуриновата група влизат в състава на биологично активни вещества (нуклеинови киселини, коензими); алкалоиди от групата на кокаина се използват в медицината като лекарствени средства.През 1840 г. Вьолер получава органотелурово съединение - едно от широко прилаганите сега в различни области на практиката елементорганични съединения
Важни изследвания Вьолер провежда и по неорганична химия. През 1827 г. той разработва начин за получаване на алуминий, значително по-чист от алуминия, получен две години преди това от датския физик X. Оерстед. Вьолер пръв подробно описва свойствата на този елемент, а през 1845 г. дори получава кюлче от алуминий. През 1828 г. той пръв получава берилий. Работите на Вьолер имат голям принос в изучаване на свойствата и начините за получаване на такива елементи като калций, фосфор, титан, ванадий, ниобий. Автор: Тони